Udgivet ons d. 23. jan 2019, kl. 17:02

9690

Her følger en oversigt over, hvad der indtil videre er planlagt af sogneaktiviteter i 2019 – såvel i det fælles 9690-regi som i de enkelte pastorater.

FOLK & KIRKE 9690

  • Tirsdag 8. oktober kl. 19.30 i Kirkecentret Fælles 9690-sogneaften v/foredragsholder Clement Behrendt Kjersgaard: »Folkekirken på godt og ondt – hvor står Folkekirken i dag?«
  • Sidste fredag i hver måned kl. 09.30 i Fjerritslev Kirke og Kirkecentret Morgensang & Fredagskaffe Gratis kaffe og en bid brød
  • 7 lørdage kl. 10.00 i Klim Kirke Børnebongo – musikalsk legestue for 1-3-årige – første gang 26. januar Nærmere oplysninger hos kirsten@kirkebillen.dk eller 22 98 66 23
  • 10 mandage kl. 10.00 i Fjerritslev Kirke Babysalmesang – babyrytmik 2-10 mdr. – første gang 28. januar Nærmere oplysninger hos kirsten@kirkebillen.dk eller 22 98 66 23

Kollerup-Fjerritslev-Hjortdal

  • Torsdag 17. januar kl. 19.30 i Kirkecentret Caféaften/koncert med »Svedanos« (Jan Rox Eriksson mfl.)
  • Torsdag 7. februar kl. 19.30 i Kirkecentret Sogneaften v/Nils Holger Ellekilde, tidl. sognepræst i Seden-Åsum på Fyn: »Kirke – krudt og kragetæer«
  • Torsdag 11. april kl. 19.30 i Kirkecentret Sogneaften v/domprovst Niels Christian Kobbelgaard, Aalborg: »Storm P og evangeliet«
  • Torsdag 12. september kl. 19.30 i Kirkecentret Sogneaften v/byrådsmedlem, ingeniør Karlo Brondbjerg, Herning: »Bibelens historiske troværdighed«
  • Tirsdage 5. marts, 2. april og 7. maj kl. 18.30-21.15 i Kirkecentret Bibelværksted v/sognepræst John Kristensen, Tranum – indledes med fællesspisning
  • Første torsdag i måneden (undtagen juni-juli-august) kl. 13.30-16.00 i Kirkecentret Strikcafé til fordel for Kirkens Korshær i Aalborg
  • En gang om måneden i Hjortdal Præstegård Litteraturkreds Nærmere oplysninger hos Lotte Sandø Heftye, telefon 51 85 05 11
  • Mandage kl. 18.45-20.00 i Kirkecentret Børneklub til og med 3. klasse Nærmere oplysninger hos Maria Bager Sørensen, telefon 26 59 59 10
  • Mandage kl. 18.45-20.00 i Kirkecentret Juniorklub fra 4. klasse Nærmere oplysninger hos Ingeborg Jakobsen, telefon 61 76 08 40
  • Onsdage kl. 19.00 i Kirkecentret IMU fra 8. klasse og op Nærmere oplysninger hos Emil Jakobsen, telefon 61 75 92 16
  • Mandage, tirsdage og onsdage i Spejderborgen, Aggersundvej 3 KFUM-Spejderne fra 0. klasse og op Nærmere oplysninger hos Mogens Jørgensen, telefon 25 15 62 60

Kettrup-Gøttrup

  • Torsdage 17. januar og 28. februar kl. 18.30-21.30 i Kettrup Præstegård FOKUS på de kirkelige ritualer (henholdsvis vielse og begravelse) v/sognepræst Henning Smidt − indledes med fællesspisning
  • Torsdag 28. marts kl. 19.30 i Kettrup Præstegård Sogneaften med sygehuspræst Troels Laursen, Ullits, om mødet med mennesker i dyb krise
  • Fredag 14. juni i Gøttrup Grusgrav Koncert med sangeren Ann Mette Elten, gospelkoret Concentus, trompetisten Per Nielsen og pianisten Carl Ulrik Munk-Andersen Billetsalg hos Kent Røge Køkkencenter, Industrivej 9, telefon 40 60 51 51
  • Torsdage kl. 14.00-16.00 i Huset, Gøttrupvej 282 Sognets dagligstue for børn og voksne Kaffe à kr. 10
  • Fredage kl. 15.45-17.15 i Gøttrup Missionshus (Huset), Gøttrupvej 282 Børneklub til og med 3. klasse Nærmere oplysninger hos Karen Margrethe Ladegaard, telefon 98 22 32 57
  • Fredage kl. 16.00-17.30 i Kettrup Missionshus, Korsholmvej 87 Juniorklub fra 4. klasse Nærmere oplysninger hos Henning Smidt, telefon 30 23 37 09
  • Tirsdage i Grønbo v/Ørebroskolen KFUM-Spejderne fra 0. klasse og op Nærmere oplysninger hos Dorthe Lauridsen Thomsen, telefon 20 87 58 89

Klim-Vester Thorup-Vust

  • Mandag 11. marts kl. 19.00 i Vester Thorup Præstegård Kreativ Kirke v/Lone Øvig og Gitte Kibsgaard-Vester – tema: »Livets vej/påskens vej«
  • Første mandag i måneden (undtagen juni-juli-august) kl. 14.00 i Klim Forsamlingshus Mandagscafé v/sognepræst Gitte Kibsgaard-Vester og organist Henrik Svane
  • Mandage kl. 18.00-20.00 i Stalden, Thorup Strandvej 16C FDF fra 0. klasse til 18 år Nærmere oplysninger hos Mads Pedersen, telefon 22 48 54 72

Haverslev-Skræm-Bejstrup 

  • Torsdag 24. januar kl. 19.30 i Haverslev Forsamlingshus Menighedsrådsmedlem Henrik Søndergaard Pedersen fortæller og viser billeder fra en rejse fra øst til vest gennem Canada
  • Torsdag 7. marts kl. 19.30 i Bonderup Forsamlingshus Tidligere sognepræst og højskoleforstander Lone Olsen, Frøstrup, causerer over emnet: »Og glædelig er hver en dag – om glæde«
  • Hver tirsdag kl. 14.00-16.30 i Bonderup Præstegård Strikkedamer
  • En gang om måneden i Bonderup Præstegård Litteraturkreds Nærmere oplysninger hos Berit Johnsen, telefon 22 31 86 39, eller Inger Øeby Pedersen, telefon 98 21 51 21
  • Mandage og torsdage i Spejderhuset, Kirkedalsvej 3 KFUM-Spejderne fra 0. klasse og op (ulve mandage kl. 15.30-17.00, juniorer og spejdere torsdage kl. 18.30-20.00) Nærmere oplysninger hos Bjarne B. Jørgensen, telefon 60 67 51 21

Klim-Hannæs Valgmenighed

  • Torsdag 17. januar kl. 19.00 i Klim Præstegård Filmaften: »Manon og kilden«
  • Lørdag 2. februar kl. 09.30 i Klim Præstegård Højskoledag om den tidligste kristendom v/præsterne Peter Haandsbæk Jensen og Annelise Søndengaard
  • Første onsdag i hver måned i Klim Valgmenighedskirke Morgensang

 

 

 

Kategorier Nyheder